STYRELSEN

Det är många inblandade i vård nordiska nätverk. Här har du möjlighet att lära känna oss bättre.

Vedtægter / bolagsordning

Stadgar (svensk)
Vedtekter (norsk)
Vedtægter (dansk)

 

ÅRSMÖTESPROTOKOLL/ Generalforsamlingsreferater se her

Udenfor styrelsen:

Valberedning i NOFI
Pia Dreyer (DK) 
piadreye@rm.dk
Anetth.Granberg-Axell (S)
Hege Selnes Haugdahl (N) 
Revisor
Asgjerd Littlere Moi (N)
Revisorsuppleant
Isabell Fridh (S) 

Ordförande (formand), Janet Froulund Jensen (DK) PhD., Cand Scient San, Sygeplejerske. Klinisk sygeplejespecialist/Post.doc Anæstesiologisk afdeling, Holbæk Sygehus, Danmark
(Bestyrelsesmedlem siden 2017. Nuværende mandatperiode 2022 - 2024)
jfje@regionsjaelland.dk


Kassör, Janet Mattson (S), Leg, ssk, MME, Med. Dr. Docent 
Röda Korsets Högskola, omvårdnadsansvarig vid Barn PMI, Astrid Lindgrens Barnsjukhus. Sverige
(Bestyreslesmedlem siden 2020. Nuværende mandatperiode 2022-2024)                                                                                                         
Janet.mattsson@rkh.se

Næstordførende, Kristin Halvorsen (N), Associate professor
Oslo Metropolitan University
(Bestyrelsesmedlem siden 2013. Nuværende mandatperiode 2021 - 2023)                                                                                              kgroethe@oslomet.no

Forskningsansvarlig, Lotta K. Johannsson (S) PhD.,                                                                                                                                      (Bestyrelsesmedlem siden 2022. Nuværende mandatperiode 2022 - 2024)
lotta.k.johansson@vgregion.se

Webmaster, Marie Oxenbøll Collet (DK) RN, MHs, PhD student, clinical nurse specialist.
Intensiv Care Unit 4131, Copenhagen University Hospital, Rigshospitalet
(Bestyrelsesmedlem siden 2018, Nuværende mandatperiode 2021 - 2023)
Marie.oxenboell-collet@regionh.dk
 
Forskningsansvarlig, Ranveig Lind, PhD at the Arctic University, Tromsö
(Bestyrelsesmedlem siden 2019, Nuværende mandatperiode 2021 - 2023)
ranveig.lind@uit.no

Forskningsansvarlig, Anne Højager Nielsen, ph.d. MKS, Adjunkt ved Institut for Klinisk Medicin Aarhus Universitet                    Forskningsansvarlig sygeplejerske Operation og Intensiv, Regionshospitalet Gødstrup, Herning, Denmark                                                        (Bestyrelsesmedlem siden 2012. Nuværende mandatperiode 2022 - 2024)                                                                                       Anne.Hoejager.Nielsen@rm.dk

Forskningsansvarlig, Fredrika Sundberg, PhD                                                                                                                                                (Bestyrelsesmedlem siden 2012. Nuværende mandatperiode 2022 - 2024)                                                                                                         fredrika.sundberg@vgregion.se

 


Hedersmedlemmer 

Anetth Granberg-Axell (S)RN,PH. Senior Lecture, 
FoUU, Department of research, devolopment and education.
Halmstad , Region Halland Sweden Anetth.Granberg-Axell@regionhalland.se

Ingrid Egerod, (Dk) Professor, PhD
University of Copenhagen Health & Medical Sciences, Rigshospitalet,
(Bestyrelsesmedlem 2008 - 2016) ingrid.egerod@regionh.dk 

 Berit Lindahl, (S) Professor, PhD
Institutionen för hälsovetenskaper och Palliativt Utvecklingscentrum Medicinska fakulteten, Lunds universitet
(Bestyrelsesmedlem 2007-2022) berit.lindahl@med.lu.se

Britt Sætre Hansen (NO) Professor, PhD
Faculty of Health Sciences, University of Stavanger, 4036 Stavanger, Norway
(Bestyrelsesmedlem 2010-2022) britt.s.hansen@uis.no

Ingegerd Bergbom (S) Professor, Ph.D,
Inst för vårdvetenskap och hälsa vid Göteborgs Universitet
Ingegerd.Bergbom@fhs.gu.se

Thomas Errikson (S)
(Bestyrelsesmedlem 2004-2022) Thomas.Eriksson@hb.se